اخبار

انعقاد توافق نامه اعزام نيروي كار به انگلستان

این توافق نامه جهت اعزام نیروی کار در رشته های شغلی مختلف مطابق لیست رسمی مشاغل مورد نیاز کشور انگلستان که فهرست آنها در لینک مربوطه با آدرس زیر موجود است:

 http://workpermit.com/immigration/united-kingdom/uk-tier-2-shortage-occupation-list

در این فهرست، مشاغلی از قبیل رشته های عمران، مکانیک، قدرت، الکترونیک، کامپیوتر، صنایع و بهداشت محیط در حوزه فنی و مهندسی، رشته هایی از قبیل پرستاری، پزشکی، کارشناس رادیولوژی، آمار حیاتی و مددکار اجتماعی در حوزه علوم پزشکی و دبیری شیمی و فیزیک، گرافیک و همچنین آشپزی دیده می شود که امکان اعزام نیروی کار به این کشور وجود دارد.

اعزام پرستار با قرارداد کار 3 ساله به انگلستان

مطابق توافق‌نامه به امضا رسیده توسط موسسه کاریابی انگلیسی با کاریابی بین المللی سلامت، شرایط اعزام پرستار به انگلستان با ویزای کار سه ساله و حداقل 2000 پوند حقوق در ماه در شهرهای نیوکاسل[1]، ساندرلند[2]، بیرمنگام[3]، دورهام[4] و یورک[5] فراهم شده است.

الزامات مورد نیاز پرستاران جهت اشتغال در کشور انگلستان:

پرستاران داوطلب لازم است حداقل دارای کارشناسی پرستاری، حداقل 1 سال سابقه کار، مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره 7 یا مدرک OET با حداقل نمره B را داشته باشند. این افراد مطابق تعهد طرف انگلیسی، بعد از 8 ماه تا یک سال موفق به اخذ مجوز کار در انگلستان می شوند.

تعهدات شرکت انگلیسی جهت اشتغال پرستاران ایرانی در انگلیس:

اخذ اجازه کار از دولت بریتانیا برای هر پرستار صلاحیتدار.
انعقاد قرارداد کار 3 ساله از ابتدای ورود به انگلستان برای تعداد 100 پرستار.
استقبال در فرودگاه نیوکاسل زمانی که پرستاران برای اولین بار به انگلستان می‌رسند.
انجام همه مراحل توسط وکیل و پرداخت تمام هزینه‌های وکالت در انگلستان.
ارائه رایگان اقامت برای هر پرستار مجرد.
پرداخت هزینه‌های دولتی جهت اخذ مجوز کار.
پرداخت هزینه آموزش دوره RN در انگلیس.
امکان درخواست ویزای فرزندان و همسر هم زمان با متقاضی اصلی.
تضمینات ممکن طبق قرارداد با کاریابی انگلیسی:

در سند امضا شده، طرف انگلیسی تعهد نموده به ازای هر 10 نفر پرستار معرفی شده دارای صلاحیت های اولیه اعلام شده در قرارداد، برای حداقل 8 نفر آنها مجوز کار از دولت انگلستان و پیشنهاد کار از کارفرمای انگلیسی اخذ نماید. البته بدیهی است در پروسه اخذ ویزا هرگز امکان تضمین قطعی وجود ندارد، چون صدور آن توسط سفارت صورت گرفته، کاملا منوط به نظر و سلیقه افسر پرونده بوده و طرف قرارداد هم هیچ اختیاری در این خصوص ندارد، اذا اخذ تضمین ویزا در این مورد نه ممکن و نه منطقی بود.

تعداد موقعیت های شغلی نهایی شده در قرارداد و نحوه ثبت نام و اولویت بندی داوطلبان:

 بر اساس ماده 1 قرارداد با طرف انگلیسی، ارایه پیشنهاد کار برای تعداد 100 موقعیت شغلی پرستاری در انگلستان در اختیار طرف ایرانی قرار گرفته است. با توجه به محدودیت تعداد موقعیت شغلی برای پرستاران داوطلب در کل کشور و پیش بینی استقبال بیش از ظرفیت موجود بر اساس تجربه قطر وجود دارد. تدابیر لازم برای اولویت بندی داوطلبان صورت گرفته است. روند اجرای کار به این نحو خواهد بود که ثبت نام داوطلبان و ارسال رزومه از طریق سامانه تعبیه شده در وبگاه اصکابا به آدرس www.scaba.ir   انجام می شود. به دنبال آن رزومه های دریافتی بر اساس  داشتن مدرک زبان انگلیسی یا سطح توانایی زبان طبقه بندی و از افراد به ترتیب اولویت جهت مصاحبه اولیه دعوت خواهد شد. مصاحبه انجام و با افراد منتخب نهایی قرارداد کاریابی منعقد می شود.

فرآیند اشتغال به حرفه پرستاری در انگلستان

هر فرد برای اشتغال به حرفه پرستاری در این کشور، نیاز به داشتن مدرک کارشناسی پرستاری، مدرک زبان انگلیسی و مدرکRegistered Nurse  یا  RNانگلستان دارد. مدرک دانشگاهی پرستاری را مطابق استانداردهای بین المللی پرستاران ما دارند. مدرک زبان انگلیسی را هم در هر کشوری می توان اخذ کرد، اما کسب مدرک RN نیاز به حضور در کشور انگلستان، شرکت در دوره های آموزشی مربوطه و شرکت در آزمون نهایی دو مرحله ای دارد که تحقق این شرایط، مشمول تامین هزینه سنگین اقامت طولانی مدت، تامین هزینه دوره های آموزشی و همچنین پرداخت هزینه آزمون است.

این شرایط بطور مشابه در کشورهای استرالیا، کانادا، امریکا و بسیاری از کشورهای معتبر در حوزه علم پرستاری حاکم است اما در این توافق‌نامه خاص، ما موفق شده ایم با کمک طرف قرارداد خود، شرایطی را فراهم نماییم تا داوطلبان قادر باشند بعد از داشتن مدرک زبان انگلیسی، چون هنوز مدرک پرستاری مورد تایید دولت انگلستان را دارا نبوده و امکان انجام کار در حرفه پرستاری را ندارند، برای مدت محدودی بطور تمام وقت در مراکز طب سالمندی به عنوان کمک پرستار کار کنند و درآمد داشته باشند و هم زمان با کار، در دوره های آموزشی RN شرکت نموده و برای آزمون آماده شوند. هزینه شرکت در دوره های مذکور توسط کارفرما تامین می شود. پس از آن در آزمون مذکور شرکت نموده و پس از قبولی توسط همین کارفرما، در موقعیت شغلی پرستار تایید صلاحیت شده و با حقوق پرستاری که به مراتب بیشتر از کمک پرستاری است، به کار خود ادامه دهند.

استعلامات به عمل آمده از سوی مراجع مربوطه در خصوص مراکز درمانی مورد نظر در انگلستان:

برابر بررسی های انجام شده توسط مقامات صلاحیتدار، شرکت «آموزش بین المللی و کاریابی با مسئولیت محدود» که طرف قرارداد کاریابی بین المللی سلامت است و نام کامل انگلیسی آن International Training and Work Recruitment (ITWR Limited) می باشد، با امضای یک توافق نامه با هلدینگ Malhotra Group که یک مجموعه تخصصی در حوزه مراقبتهای درمانی می باشد که برخی از امکانات این گروه در آدرس سایت اینترنتی این هلدینگ، به آدرس http://malhotragroup.co.uk/care/ قابل رویت می‌باشد، از حمایت این مجموعه برخوردار است.

در توافق نامه منعقده هم در تبصره 1 ماده 1 توافق نامه، اخذ مجوز کار برای حداقل 80 درصد پرستاران معرفی شده، توسط شرکت انگلیسی تضمین شده و همچنین در تبصره 2 این ماده 1 نیز، تامین پیشنهاد کار برای تعداد  100 نفر از پرستاران ایرانی در مرحله اول قرارداد، تعهد شده که میزان اهمیت این تعهد برای متخصصان امر اشتغال خارج کشور و خصوصا همکارانی که برای اخذ پیشنهاد کار از کارفرمایان مثلا در کشورهای سوئد یا آلمان مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالا به وکیل یا کارفرما هستند، معنای واقعی تری دارد.

شرایط و نحوه برگزاری آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای پرستاران در انگلستان (RN)

این آزمون در دو مرحله اول (تئوری) و دوم (کلینیکال یا بالینی) زیر نظر «شورای پرستاری و مامایی انگلستان» برگزار می شود. مرحله اول آزمون، تئوری مبتنی بر کامپیوتر است. فرمت آزمون چند گزینه ای خواهد بود و این امتحان می تواند در مراکز آزمون معتبر در سراسر جهان برگزار شود. متقاضیان شانس شرکت در دو بار امتحان در این آزمون دارند. اگر یک متقاضی بعد از دو تلاش نتواند حداقل نمره لازم را بدست آورد، باید شش ماه منتظر بماند و پس از آن فرآیند درخواست مجددا آغاز شود.

بخش دوم آزمون مهارت ها، دانش بالینی متقاضی را ارزیابی می کند. این آزمون یک معاینه بالینی مبتنی بر هدف است (OSCE) و تنها در انگلستان می تواند انجام شود. این آزمون توسط یکی از مراکز آزمون تایید شده توسط دانشگاه شورای پرستاری و مامایی انگلیس اداره خواهد شد که هزینه آزمون خود را با توافق این شورا تعیین می کند. متقاضیان باید مستقیما از طریق دانشگاه مذکور اقدام و برای آزمون خود هزینه پرداخت کنند. در این آزمون شش ایستگاه بالینی با 6 کیس مختلف بیماری شبیه سازی شده پیش بینی شده که پرستاران باید قادر باشند در چارچوب آموخته های بالینی قبلی خود، به بررسی و معاینه بیمار فرضی پرداخته، تشخیص پرستاری خود را بیان نموده و اقدامات پرستاری مورد نیاز برای آن بیمار فرضی خاص را با توجه به تشخیص بالینی که داده اند، انجام می دهند. هر معاینه بالینی جداگانه یک ایستگاه شناخته می شود و کاندیداها بر اساس یک برنامه زمان بندی شده، به تمام ایستگاهها می روند. در هر کدام از شش ایستگاه، یک معیار استاندارد برجسته دارد که همه نامزدان را مورد ارزیابی قرار می دهد. نامزدها توسط یک هیئت آزمون، ارزیابی می شوند و برای اهداف تضمین کیفیت، تام زمان آزمون فیلم برداری می شود.

اگر یک متقاضی پس از اقدام دوم اقدام ناکام باشد، تقاضای آن نزدیک خواهد شد. آنها ملزم به ارائه یک برنامه جدید خواهند بود، اما حداقل برای شش ماه دیگر قادر نخواهند بود که OSCE را بگذارند.

مطابق ضوابط تعیین شده از تاریخ 6 آوریل سال 2017، اگر یک متقاضی در اولین آزمون ناموفق باشد، حداقل 10 روز کاری باید صبر کنند تا دوباره بتوانند در آزمون شرکت کنند. اگر یک متقاضی در دومین آزمون ناموفق باشد، او باید حداقل سه ماه از زمان اقدام دوم خود منتظر بمانند تا بتوانند برای سومین بار در آزمون شرکت کنند. اگر متقاضی بعد از تلاش های مجاز خود ناموفق باشد، درخواست او متوقف خواهد شد. آنها ملزم به ارائه یک برنامه جدید خواهند بود، اما حداقل برای شش ماه دیگر قادر نخواهند بود که  در آزمون شرکت کنند.

بطور خلاصه پرستاران در آزمون به ارزیابی، برنامه ریزی، پیاده سازی و ارزیابی مراقبت از بیمار می پردازند و نتایج را برای آزمون گیرندگان که از اساتید مجرب پرستاری انگلستان هستند، ارایه می کنند.

نظرات(1)

معصومه حبیبی تاریخ دوشنبه, 9 اردیبهشت 1398

با سلام می خواستم بپرسم آیا امکان گرفتن ویزا برای کارشناسان مامایی با سابقه کار هم امکانپذیر است؟

نظر خود را بیان کنید